Kereskedők keresése

Profilmélység és megengedhető legkisebb profilmélység

A gumiabroncs tervezése során nagyon fontos szempont, hogy hosszú ideig megfeleljen bizonyos teljesítménykövetelményeknek. Bizonyos futókopottsági szint elérése után azonban az abroncsunkat le kell cserélnünk. Milyen funkciót tölt be a futófelület? Milyen kopottsági szintig marad hatékony a gumiabroncsunk? És mi a szabályozás szerinti legkisebb profilmélység, amelynél le kell cserélnünk az abroncsokat? Cikkünkben minden kérdést megválaszolunk.

Az abroncs teljesítménye

A gumiabroncs elsődleges funkciója a teherhordás, valamint a jármű gyorsításának, fékezésének és kanyarodásának megfelelő biztosítása. De ezeken a funkcióin túl az abroncsot az általunk elvárt teljesítménynek megfelelően választjuk ki, ezt pedig az egyes használati módok határozzák meg.

A gumiabroncs tervezésétől függ, hogy a termék bizonyos körülmények között jobban teljesít, mint mások. A konkrét teljesítmény elérésében pedig a futófelület játszik döntő szerepet.

A teljesítményt a futófelületi mintázat és a futóblokkok geometriája határozza meg. Kialakításuktól függően az abroncs bizonyos körülmények között hatékonyabban teljesít: havas, száraz vagy nedves utakon.

Az abroncs teljesítménye függ a profilmélységétől is. Esőnedves úton például fontos lesz a vízelvezető képesség szempontjából. A futó biztosítja, hogy az abroncs folyamatosan fenntartsa a kapcsolatot a talajjal, és nagyobb sebesség mellett csökkenti az aquaplaning vagy vízen felúszás kockázatát.

cl2szf0890a6a01kfh145iij3 tyre tread water max

Mekkora az új abroncs profilmélysége?

Ez a gumiabroncstól és a gyártó választásától függ, de a következőket érdemes tudnunk: a futófelület mintázatának elég vastagnak kell lennie ahhoz, hogy az abroncsnak hosszú élettartamot biztosíthasson.

Ha azonban a futófelület túl mély, azaz nagyobb mennyiségű, vastagabb rétegű a gumi, a gördülés is több energiát fogyaszt: a gumi deformálódásakor hő keletkezik, a jármű fogyasztása megnövekszik.
A profilmélységet éppen ezért úgy tervezik, hogy optimális egyensúly alakuljon ki az abroncs élettartama és a gumiabroncsok működéséhez kapcsolódó üzemanyag-fogyasztás között.

A profilmélység ellenőrzése

A gumis szakemberek egy speciálisan kialakított eszközzel, az úgynevezett profilmélységmérővel ellenőrzik a profilmélységet. Átlagos autósként könnyen ellenőrizhetjük magunk a kopottsági szintet akkor is, ha nem rendelkezünk ezzel az eszközzel: a MICHELIN abroncsok oldalfalán kis Michelin Mester figurák segítenek megtalálni a kopásjelző bütyköket, amelyek segítségével megállapíthatjuk, mennyire kopott az abroncsunk futófelülete.

Amikor a futófelület kopási szintje eléri a kopásjelzőket (ezek a megengedhető legkisebb profilmélységet mutatják), akkor itt az idő: le kell cserélnünk az abroncsokat.

ckwn0o0ez0ely01mv7vzne93j pn007216 0 37 3840 1808 max
Találja meg a tökéletes gumiabroncsot
Gumiabroncs keresése
Gumiabroncs keresése