Tippek és tanácsok: személyautó, SUV és kishaszongépjármű abroncsok
Azon tűnődik, mennyi az abroncs várható élettartama?
Sok tényezőtől függ, és nemigen adható egyszerű válasz arra kérdésre, hogy mennyi az abroncs élettartama. Ha azonban az útmutatónkban lévő tanácsokat megfogadja, tudni fogja, hogy mit tehet azért, hogy abroncsait a lehető legtovább használhassa, hogy mikor kell átvizsgáltatni őket, és hogy mely abroncsok képesek egész élettartamukon keresztül a legjobb teljesítményt nyújtani.
Miért fontos, hogy az abroncs sokáig használható legyen?
Két fő oka van annak, hogy mindenképpen érdemes figyelnünk rá, hogy az abroncs sokáig használható legyen.
1 - A környezetvédelem
Ha teszünk azért, hogy az abroncs sokáig használható legyen, a környezetünkért teszünk: ritkábban kell lecserélni, ezáltal csökkenthető a környezeti hatása.
2 - A felesleges költségek elkerülése
Az idő előtti abroncscsere költséges, de ez a költés megelőzhető. Ha egészen a futó elkopásáig az autón hagyjuk az abroncsokat, csökken a jármű fenntartási költsége.
Hogyan kerülhető el az abroncs idő előtti kopása?
Természetes jelenség, hogy az abroncs idővel elkopik és tönkremegy. Ha azonban elhanyagoljuk az abroncsainkat, ez az idő túl hamar következik be.
Rendszeresen
Az alulfújt állapot, vagyis a kelleténél alacsonyabb nyomáson történő üzemelhetés az abroncs idő előtti kopásához vezet. Az abroncs idővel veszít a nyomásából, ami természetes jelenség -- ezért javasoljuk, hogy az autóra felszerelt abroncsok nyomását havonta egyszer (a pótkerék abroncsait pedig évente egyszer) ellenőrizzük.
Az alulfújt állapot a gyors kopás mellett azért is kerülendő, mert ilyenkor a jármű fogyasztása megnövekszik, üzemeltetése pedig további költséggel jár.
A túlfújt állapot, azaz a szükségesnél magasabb nyomáson történő üzemeltetés szintén vezethet idő előtti kopáshoz. Ezért is nagyon fontos, hogy a keréknyomást mindig a járműgyártó által ajánlott nyomásra állítsuk be.
További tudnivalók: a keréknyomás ellenőrzése.
Kerüljük az ütközést!
Felkaptatunk a járdaszegélyre, kátyún hajtunk át vagy forgalomlassító bukkanón: az ilyen mechanikai behatások gyorsíthatják az abroncs kopását!
Az ütközés tulajdonképpen a járműgeometriára hat, következménye pedig az egyenetlen abroncskopás, ami az abroncs idő előtti lecseréléséhez vezethet.
Tároljuk megfelelő módon a nyári/téli abroncsainkat!
Ha szezononként cseréljük abroncsainkat, nagyon fontos, hogy a ne használt termékeket tiszta, jól szellőző helyiségben, az időjárás viszontagságaitól védett helyen tároljuk.
A szélsőséges hőmérsékletek elősegítik a gumi öregedését. Kerüljük a közvetlen napsugárzást, a túl alacsony vagy túl magas hőmérsékletet!
Mikor kell átvizsgáltatnunk az abroncsot?
Ha rendellenes kopást veszünk észre rajta
Úgy látja, hogy az abroncs az egyik oldalon jobban kopik, mint a másikon? Vagy csak a futó középső részén gyorsult fel a kopás? Vagy a vállakon lett jelentősebb? Foltokban jelenik meg a kopás?
Vizsgáltassa át mihamarabb az abroncsot, mielőtt nagyobb baj történik!
Ha már ötödik éve használjuk az abroncsot
Öt év alatt valószínűleg már sok különféle felülettel találkoztunk, talán néhány kellemetlen mechanikai behatáson, ütközésen is túl vagyunk. Az ötödik évtől kezdve évente legalább egyszer vizsgáltassuk át abroncsunkat szakemberrel. A rendszeres vizsgálat során idejében kiderül, ha a rendellenes kopás miatt veszélyes volna tovább használni az abroncsunkat.
Gumi DOT-szám: honnan tudható, hogy milyen régi az abroncs?
Az abroncsok oldalfalán megtalálható az ún. ”gumi DOT-szám”, egy kódszám, amelyből kiderül, mikor gyártották az adott abroncsot. A négy számjegyből álló kód első két számjegye a gyártás hetét, a második kettő pedig a gyártási évszámot jelzi. Ebből a kódból az is kiderül, hogy az abroncsok idősebbek-e 5 évesnél.
A gumi DOT-szám végén találjuk az abroncs gyártási idejét: ezt az abroncsot 2014 negyvenhetedik hetében gyártották
A gumiabroncs élettartama: a tízéves mérföldkő
A gyártást követő 10 évben nem cseréltük le az abroncsainkat? A Michelin elővigyázatosságból azt javasolja, hogy az ilyen abroncsok helyett mindenképpen szereljünk újat a kerékre. A javaslat a pótkerékre is vonatkozik.
A kopásjelző jelez
A törvényi szabályozás szerint az abroncsok addig vehetek részt a közlekedésben, míg a futóprofiljuk el nem éri az 1,6mm-es profilmélységet. A küszöbértéket a futómintázat nagyobb csatornáiban található kopásjelző bütykök vagy bordák pontosan jelzik: ha a mintázati blokkok egészen a kopásjelző szintjéig lekoptak a futónkon, ideje lecserélnünk az abroncsot. A MICHELIN abroncsokon a vállrészen található apró dudorok segítenek benne, hogy könnyebben megtaláljuk a futón a kopásjelzőket.
Válasszon olyan abroncsot, amely az utolsó megtett kilométeren is meggyőző teljesítményt nyújt!
Az utolsó kilométer? Amikor a futómintázat lekopik egészen a kopásjelzőig.
Minden MICHELIN abroncsot úgy terveztünk, hogy kiváló élettartam mellett az utolsó megtett kilométeren is meggyőző teljesítményt nyújtson felhasználóinak.
A MICHELIN Primacy 4, MICHELIN CrossClimate 2 és MICHELIN Alpin 6 abroncsok egészen a legutolsó kilométerig meggyőző biztonsági teljesítményt nyújtanak.
Hogyan lehetséges ez? Új generációs abroncsaink innovatív, önregeneráló futómintázattal rendelkeznek, amely még kopott állapotban is magas szintű teljesítményre képes.
Aquaplaning elkerülése -- kopott futóval is
Az aquaplaning vagy vízen felúszás (amikor vizes útfelületen haladva elveszítjük az uralmat a jármű felett) elkerüléséhez, és a tapadás megtartásához a mintázat mintegy felszívja a vizet az útfelületről, egy ideig tárolja blokkjai között, majd pedig hátra és oldalra kivezeti a mintázatból. A kopással a vízelvezető csatornák falai alacsonyabbak lesznek, egyre kevesebb helyre tudja felszívni a vizet a mintázat. Már vékonyabb vízrétegnél is felúszik az autó, azaz elveszti a felszínnel való tapadását, ezáltal a stabilitást és a kormányozhatóságot. A Michelin önregeneráló mintázata lehetővé teszi, hogy a mintázat továbbra is hatékonyan tárolja, és vezesse el a vizet -- az aquaplaning egészen az abroncs hasznos élettartama végéig hatékonyan kivédhető lesz.
Termékkínálat
Minden Michelin abroncsra hosszú élettartam, illetve kiváló teljesítmény jellemző az abroncs teljes hasznos élettartama alatt.
MICHELIN PILOT SPORT 4 S
Személygépkocsi-abroncsok
Elektromos vagy hibrid autó
★★★★★
★★★★★
Vezetési élmény - hosszú távra tervezve.
Abroncs megtekintése
MICHELIN Alpin 6
Személygépkocsi-abroncsok
Elektromos vagy hibrid autó
★★★★★
★★★★★
Biztonság a szélsőséges téli körülmények között is.
Abroncs megtekintése
MICHELIN Pilot Alpin 5
Személygépkocsi-abroncsok
Elektromos vagy hibrid autó
★★★★★
★★★★★
Úttartás zord téli utakon - hosszú távra tervezve.
Abroncs megtekintése
MICHELIN CROSSCLIMATE 2
Személygépkocsi-abroncsok
Elektromos vagy hibrid autó
★★★★★
★★★★★
MICHELIN CROSSCLIMATE 2, a virtuóz négyévszakos abroncs[1].
Abroncs megtekintése
MICHELIN CrossClimate+
Személygépkocsi-abroncsok
★★★★★
★★★★★
Hosszantartó biztonság, minden időjárásban.
Abroncs megtekintése
MICHELIN Primacy 4
SUV - 4x4 abroncsok
Személygépkocsi-abroncsok
★★★★★
★★★★★
Biztonság hosszú távra tervezve.
Abroncs megtekintése
MICHELIN e·PRIMACY
SUV - 4x4 abroncsok
Személygépkocsi-abroncsok
Elektromos vagy hibrid autó
★★★★★
★★★★★
MICHELIN e·PRIMACY: elektromos, hibrid vagy kis fogyasztású járművekhez.
Abroncs megtekintése
MICHELIN Pilot Sport 4
Személygépkocsi-abroncsok
★★★★★
★★★★★
Úttartás - hosszú távra tervezve.
Abroncs megtekintése
MICHELIN Pilot Sport 5
Személygépkocsi-abroncsok
Elektromos vagy hibrid autó
★★★★★
★★★★★
MICHELIN Pilot Sport 5: a legtöbb, ami a sportos autózásból kihozható.
Abroncs megtekintése
MICHELIN PILOT SPORT 4 S
Személygépkocsi-abroncsok
Elektromos vagy hibrid autó
★★★★★
★★★★★
Vezetési élmény - hosszú távra tervezve.
Abroncs megtekintése
MICHELIN Pilot Sport Cup 2
Személygépkocsi-abroncsok
★★★★★
★★★★★
Pályára fel! A közúton is használható pályaabroncs.
Abroncs megtekintése
Találja meg a tökéletes gumiabroncsot
Adja meg a jármű vagy a gumiabroncs méretét
We're searching for your tire...
Wait few seconds we're processing your photo