Mi az úttartás?
Az úttartás teljesítmény alatt azt a módot értjük, ahogyan az autónk/gumiabroncs reagál a vezető által kiadott parancsokra: a kormányzásra, gyorsításra és fékezésre. Az úttartás teljesítmény mind a jármű stabilitása, mind pedig a vezetési élmény szempontjából kulcsfontosságú tulajdonság.

Miért változik meg az úttartás?
Amikor a kerékbeállításunk megváltozik vagy elállítódik, előfordulhat, hogy nem megfelelően reagál autónk a kormányzásra, az utastérben nagyobb vibrációt érzünk, vagy például az autó az egyik oldalra kezd húzni.
Bármi legyen is az ok, a jó hír az, hogy javítható! Futóműbeállítás vagy kerékkiegyensúlyozás vár ránk a gumis szervizben.
Miért van olyan nagy szerepe az abroncsoknak az autó úttartási teljesítményében?
A járművezető szempontjából az úttartást elsősorban azon mérik, hogy a jármű milyen mértékben reagál a sofőr által kiadott parancsokra. Az autóút legyen zökkenőmentes, kellemes, és ne érjen bennünket semmi meglepetés vezetés közben.
Az autógyártók számára az úttartás a járműteljesítmény egyik legfontosabb összetevője. A biztonsághoz és a vezetési élményhez kapcsolódóan az úttartás és viselkedés teljesítmény döntő fontosságú egy-egy gumiabroncs modell gyári jóváhagyásánál. Valójában ez a szakemberek (véleményformálók és sajtóesemények), valamint a sofőrök által leginkább kommentált teljesítményjellemző.
Az úttartás alakulása különösen összetett jelenség, mivel számos tényezőtől függ, három különböző szinten, nevezetesen:
a jármű fizikai jellegzetességei(geometria és tömegeloszlás),
az útfelszín és a jármű kapcsolatát meghatározó tényezők (gumik, kormánymű és felfüggesztés),
a vezetést segítő rendszerek (stabilitásszabályozó és kormányzott tengely).
A gumiabroncs kulcsszerepet játszik az úttartásban, mert a lánc végén az abroncs biztosítja az erőátvitelt a jármű és a talaj között, a jármű vezetője által meghatározott mozgási pálya tartása érdekében.
A gumiabroncsok úttartását számos teszttel (objektív és szubjektív, száraz talajon, nedves talajon, illetve vizsgálópadon végzett tesztekkel) értékelik.
Az úttartás teljesítményre leginkább a járműgeometriai beállítások vannak hatással. Egy nagyobb ütközés során a jármű mechanikai részei azonban megsérülhetnek, a beállítások megváltozhatnak.
Miért fontos a futóműbeállítás a biztonságunk szempontjából?
Ha a jármű felfüggesztési geometriája nem megfelelő, az úttartása megváltozhat, és a mi biztonságunk is veszélybe kerülhet. A gumiabroncsokon ilyenkor egyenetlen kopást vehetünk észre.
Fontos, hogy az optimális úttartás és fogyasztás, illetve az egyenletes abroncskopás biztosítása érdekében megfelelően állítsuk be autónkon a futóműgeometriát.
És a kerékkiegyensúlyozás?
A megfelelően kiegyensúlyozott, egyenletes súlyeloszlású abroncs rezgés nélkül forog a tengelyen. A tökéletes egyensúly érdekében súlyokat helyeznek el a perem körüli bizonyos pozíciókon. Ezt a műveletet csak szakember végezheti, mivel speciális mérőberendezések szükségesek a szakszerű munkához.
A megfelelően kiegyensúlyozott gumiabroncsok kényelmesebb vezetést, hosszabb gumiabroncs-élettartamot tesznek lehetővé, az ilyen abroncsok kevésbé fognak elkopni idő előtt. További tudnivalók a kerékkiegyensúlyozásról.
Futóműbeállítás és kerékkiegyensúlyozás: szakműhely a közelben
Keressünk rá a „kerékkiegyensúlyozás a közelben” kifejezésre az interneten, és nagy valószínűséggel rátalálunk a legközelebbi műhelyre, ahol szakszerű futóműbeállítással segítenek a nem megfelelőnek érzékelt úttartás problémáján. Használja abroncskereskedő-kereső alkalmazásunkat!